Кам"янець-Подільський - неповторне місто, яке володіє неповторним духом історії і є, по суті, містом-музеєм, що знаходяться прямо під відкритим небом. Цей населений пункт можна сміливо відносити до найдавніших міст в Україні, оскільки він має практично тисячолітню історію і екскурсії в Кам"янець-Подільський варто відвідати неодмінно.
На території населеного пункту є також заповідник під назвою «Кам"янець», який має площу 121 гектар. У заповідну зону входить Старе місто, який оточений по боках річкою Смотрич, а також незвичайної краси каньйон Смотрича, комплекс Старого і Нового замків, а також Замковий міст.
Стара фортеця є воістину візитною карткою Кам"янця-Подільського, оскільки це одне з найдавніших споруд всій Україні і заголовна пам"ятка тутешніх місць. На територію фортеці, яка в різний час відбудовувалася, піддавалася реконструкціям і перебудовувалася заново, можна потрапити через ворота. Музей Камянець-Подільської фортеці відкрито кожен день без вихідних, починаючи з 9:00 ранку і закінчуючи 6 годиною вечора.
Новий замок був добудований із західного боку в якості кам"яно-земляного споруди на початку 17 століття. Саме тоді така споруда стало необхідним, оскільки артилерія стала одним із нових прийомів у облозі фортець, чим і можна пояснити таке нововведення. Справа в тому, що високі фортечні стіни не могли забезпечити належний захист гарнізону, адже їх могли легко досягти снаряди ворожих гармат. Якщо кріпосні стіни руйнувалися, то завдяки особливостям їх будови нападники могли скористатися обвалом як пандусом і легко потрапити в замок.
Таким чином, Новий замок - це комплекс кам"яних укріплень, а також високих земляних насипів, завдяки яким можна було прикрити головну фортецю від противника. Крім того, тактика ведення вогню «прямою наводкою», також була неможлива, адже за зовнішніми валами неможливо було побачити і Старий замок. Однак на відміну від противника, захисники зміцнення мають ряд переваг - вони можуть переміщати знаряддя по периметру зовнішніх укріплень, що дозволить прикрити більш небезпечні напрямки.
Легкий міст з дерева з"єднує обидва замки, і в разі, якщо зовнішня лінія оборони дасть збій, міст можна було легко зруйнувати, щоб перешкодити загарбникам.
Усередині Камянець-Подільської фортеці є на що подивитися. Чого варті лише величні кам"яні стіни укріплення. Крім того, можна також відвідати Вежу Кармелюка. Як можна визначити за назвою, ця вежа знаменита тим, що тут містили національного героя і ватажка українських повстанців три рази.
У підземеллі фортеці раніше розташовувалася камера тортур. Зараз там є механічні манекени, які в супроводі музики й світлових ефектів можуть повідати про різні моменти з історії цитаделі.
Є у фортеці, звичайно ж, глибокий колодязь, глибина якого складає 36 метрів. Є також і величезне колесо, яке, незважаючи на розміри, може спокійно обертати одна людина. До речі, неподалік є також і боргова яма - саме там повинні були знаходитися злісні неплатники. Проте зараз все не так страшно - побутує легенда, що якщо кинути в боргову яму якусь монетку, то ви ніколи і нічого нікому не будете винні.
На території заповідника є музей. Там в експозиції можна ознайомитися з давніми монетами, які ставилися до римської імперії і датуються 3-1 століттям до нашої ери. Також є там зразки польських монет 16-18 століття. Відвідувачі також можуть помилуватися багатими колекціями хрестів та ікон, а також зібраними скульптурами італійських майстрів, які датовані 18-20 століттями. Є в тутешніх експозиціях також збори рідкісних фотографій, поштових листівок, а також колекції порцеляни - як вітчизняного, так і зарубіжного виробництв. Безумовно, не обійдеться і без предметів домашнього вжитку - всі речі виготовлені з дерева і тканини. Також в музеї є колекція зразків подільської вишивки, яка була зібрана ще в 19 столітті.